DIGI-CZ 221-P2 programovací verze pro proud 2A

Důvody použití základnových stanic byly uvedeny v předešlém čánku, který doporučuji pročíst předem.  První verze navrhl Jindra Fučík asi před 4 léty, v roce 2015 jsem navrhl některé úpravy programovací stanice 1A, které poté byla dodávána jako DIGI-CZ 221-P1. Byl změněn spínaný zdroj 5V/1A a původní monolitický obvod 78L12 byl nahražen tzv. step-up (zvyšujícím) spínaným měničem z 5V na 12V. Tím bylo umožněno použití napájecího zdroje s napětím už od 9V (např. z různých dobíječek). Po získání dalších zkušeností a připomínek od zákazníků dáváme v tomto roce do výroby novou verzi na 2A s podstatně změněnou konstrukcí a zabudovanou v krytu. Označená je DIGI-CZ 221-P2. Současně jsem pracoval i na verzi neprogramovací se zátěží 3A, které bude daná do prodeje na podzim letošního roku. Bude ve stejném krytu a jediný rozdíl bude vyšší zátěž a vynechání programovacího obvodu. Ta ponese označení DIGI-CZ 221-N3.

Co nového základna DIGI-CZ 221-P2 přináší?

Jedná se o programovací základnu (tedy kromě napájení a oddělení DCC signálu pro dekodéry umožňuje vytvoření potvrzovacího impulsu při programování). Povolená trvalá zátěž je 5V/2A, špičkově (např. při zapnutí napájení) až 3A. Výstup napájení je vybaven vratnou pojistkou (polyswitch) a proti přepětí je chráněn transilem. Taktéž obvod 12V (pro přenos programovacího impulsu) je chráněn polyswitchem a transilem. Tyto součástky samozřejmě chrání proti chybám při zapojení a neopatrné manipulaci, nebo proti případné poruše měničů. Úplně jiný je obvod vytváření programovacího impulsu pro dekodéry – je použité tzv. totemové zapojení nízkoimpedančních spínacích MOSFET tranzistorů s budičem (obvod TC4427), čímž bylo dosaženo dokonalejšího průběhu datového impulsu do dekodérů. Obvody dekodérů jsou tak méně náchylné na rušení. Ke zvýšení spolehlivosti vyhodnocování DCC signálu přispívá i použití rychlých diodových můstků v obvodu detekce DCC.

Připojení do kolejiště zůstává stejné – napájecí napětí – PWR – stejnosměrné 9V až 20V, nebo střídavé 6V až 16V se přivede na šedé svorky. Černá a červená slouží pro přívod DCC (nezáleží na polaritě), ale obvykle používáme černý a červený vodič, takže nejlépe na stejné svorky.

Tři ze čtyř výstupů jsou neprogramovací (pro běžný provoz). Programovací výstup je úplně vpravo, při programování musí být sepnutá (zasunutá) propojka (jumper). Na fotografii je žlutá. Pokud je rozepnutá, výstup je identický jako ostatní (neprogramovací).

Nad svorkovnicí jsou čtyři různobarevné LED, které indikují správnou činnost a pomáhají uživateli při hledání případných problémů. Postupně zleva jsou to – zelená – indikuje přítomnost napájení +5V, žlutá  +12V a červená přítomnost napětí DCC. Za normálního provozu mají svítit všechny, při programování, pokud centrála odpojuje na chvilku napětí DCC (např. Z21) může červená krátce zhasnout. Vpravo je modrá LED, která indikuje odesílání potvrzovacího impolsu (ACK) do centrály. Jedná se jen o krátké probliknutí (impuls trvá 6 ms).

Již jsem uvedl, že základna bude dodávaná v krytu, což přináší další přidanou hodnotu. Rozměry jsou cca 90 x 65(+10 konektory) x 32 mm (bez upevňovacích „uší“).

Bez problémů a bez potřeby nastavování parametrů centrály pracuje základna i se Z21, se kterou v minulosti bývaly problémy při programování. Hlášení Err2, které bývalo u Z21 časté, už s touto základnou neuvidíte. Pochopitelně, s NanoX-2017 pracuje úplně stejně.

Schema zapojení DIGI-CZ 221-P2

 

A co DIGI-CZ 221-N3?

Stejná krabička, stejné svorky i LED. Pochopitelně, schází jumper a modrá LED pro signál ACK. Povolená zátěž 5V/3A trvale, špičkově až 5A. Výstupní svorky jsou jištěny transilem a vratnými pojistkami, jsou rozděleny do dvojic, vždy jedna pojistka na dva výstupy. Pochopitelně, tato základna má jinak řešený zdroj. 

DIGI-CZ-221-N3

DIGI-CZ 221-N3 – neprogramovací verze pro proud 3A

One thought on “Nové verze základny pro DCC dekodéry

  1. Bohouš

    Obě verze jsou v prodeji od začátku roku 2018.

Leave a reply

required