„Mao-Ce-Tung nám poslal rýže mnooo-hooo tun …“ zpívávali jsme kdysi u táboráků na čundrech. Mao už není a Číňan nám dnes posílá něco jiného. Ne vždy je to to nejlepší, co vyrábí pro jiné i pod značkami světových velikánů, ale často v čínských e-shopech lze za rozumný peníz koupit i užitečné věci.

Už několikrát se na webu Honzíkových vláčků objevily informace o stromečcích, figurkách i různých udělátkách z velké říše. Dnes bych chtěl popsat jednoduché spínané zdroje, které jsem před nedávnem zakoupil. Jsou to moduly spínaných stabilizátorů, osazené obvodem LM2596S, které poskytují proud až 3A a umožňují nastavit výstupní napětí. Datasheet tohoto obvodu nalezneme např. na tomto webu. Koupit tento obvod lze u nás za cca 90 Kč. Na sestrojení jednoduchého stabilizátoru potřebujeme ještě kondenzátory, Schottkyho diodu, indukčnost a odporový dělič s trimrem. Bratru, i s plošným spojem dohromady tak za necelého „ dva a půl kila“.  Bez ocenění práce. Ale, div se světě, od Číňana to lze celé a sestavené (snad i odzkoušené) koupit za 63 Kč. A obsahuje i víceotáčkový trimr na přesné nastavení výstupního napětí. Takové nabídce jsem neodolal, objednal pár kousků, zaplatil přes Pay Pal a do necelého měsíce (byly v tom Vánoce) zásilka dorazila. Poštovné už tradičně z čínských e-shopů neúčtují (pokud chcete mít možnost sledovat zásilku cestou a mít jistotu, že dorazí, je příplatek za doporučenou zásilku obvykle 2 USD – asi jako když posíláte dopis na úřad do vedlejší ulice …). Je dobré pamatovat si, že pokud hodnota zásilky nepřesáhne 22 euro (tj. cca 30 USD), neplatíte na vstupu do ČR žádné poplatky. Proto raději více objednávek s menší cenou …

Bez toho, že bych chtěl dělat reklamu, koupil jsem zdroj ECT-217270 na e-shopu Tiny Deal  http://www.tinydeal.com/lm2596s-dc-dc-voltage-step-down-transformer-module-blue-p-100547.html. Ale v podstatě stejný modul lze zakoupit i jinde.  Podobných e-shopů lze nalézt několik. Já mám dobré zkušenosti také s www.dx.com a www.suntekstore.com.

Fotografie převzatá z webu www.tinydeal.com

Fotografie převzatá z webu www.tinydeal.com

A můj názor? Standardní katalogové zapojení, za minimální cenu slušný užitek. Destička má 21 x 43 mm, což je ideální „malost“. Vzhledem k tomu, že je to spínaný zdroj, má vysokou účinnost, na rozdíl od zapojení s dnes už historickými lineárními obvody typu 7805 – 7824, nebo regulovatelnými LM 317 apod. Tím pádem také značně míň „topí“. Chlazení je na destičce dost ošizené, není tam žádný chladič, jen samotný obvod je přilepen přes termovodivou hmotu na dvouvrstvový plošný spoj. Dokonce i „křidýlko“ integrovaného obvodu je uřízlé, aby netrčelo z destičky ven. Pod obvodem je matice prokovených otvorů na spodní plošku desky, která celá funguje jako chladič. Ale vzhledem k tomu, že je to spínaný zdroj, to nepovažuji za kritické. Nakonec, v případě potřeby není žádný problém celou destičku přišroubovat na větší chladič.

Fotografie převzatá z webu www.tinydeal.com

Fotografie převzatá z webu www.tinydeal.com

Zakoupil jsem také jeden vylepšený typ – za cca dvounásobnou cenu je typ s integrovaným voltmetrem typ ECT-217283.  Zdroj (až na jiné hodnoty kondenzátorů) je identický s předešlým. Na desce je přidaný třímístný voltmetr, který může měřit vstupní nebo výstupní napětí, nebo může být vypnut. Vše se ovládá jedním mikrospínačem přímo na destičce. SMD LED diody indikují, které napětí se právě zobrazuje (modrá vstup, červená výstup).  Rozměry jsou trochu větší – 36 x 66 mm, což je také daň za displej a vstupní a výstupní šroubovací svorky.

A kde takovéto zdroje využije železniční modelář? Jednoduše – všude. Mohou být součástí napájecího zdroje pro příslušenství (lampy, elektronika, přestavníky), mohou být součástí centrály (NanoX v původní verzi obsahuje analogové stabilizátory, které zbytečně topí), a tak dále a tak dále …   Výstupní proud je udávaný max. 3A. Ze zkušenosti se domnívám, že by bylo vhodné nepočítat s využitím na hranici katalogového údaje, ale používat je tak na max. 2 – 2,5A.  Raději více kusů méně namáhaných obvodů. Zcela určitě to pomůže jejich životnosti.

Dodatek: Krátce po zveřejnění tohoto článku mi přišel email od dalšího čínského velkoobchodu ICStation (ověřeno, také jsem u nich už kde-co nakupoval). V současnosti mají na stejné moduly následující ceny :

modul s displejem http://www.icstation.com/product_info.php?products_id=2902#.UtfjM_Rp7JI – cena 7,3 USD, tedy 150 Kč tedy o maličko dražší, než odkaz nahoře, ale …
modul bez displeje http://www.icstation.com/product_info.php?products_id=1383#.UtfkAvRp7JI cena 1,58 USD, tedy 32 Kč !!!

Velký výběr dalších napájecích modulů (včetně měničů na zvýšení napětí) naleznete zde: http://www.icstation.com/index.php?cPath=97_113.

Doplněno 16.1.2014

Publikované odkazy jsou vesměs zastaralé. Zájemcům doporučuji Ali Express a výrazy step-down a step-up power supply.

3 thoughts on “Moduly spínaných zdrojů z Číny

  1. Bohouš

    Později se na trhu objevily moduly pro vyšší proud (podle výrobce až do 5A). Využívají novější integrovaný obvod XL4015, mají mohutnější tlumivku a pracují na frekvenci 180 kHz s vysokou účinností. Úbytek napětí na tomto stabilizátoru je pouze 0,3V (!). Modul s voltmetrem je na http://www.ebay.com/itm/131163180152 za necelé 4 USD.
    Bez měření jsou moduly http://www.ebay.com/itm/141249798035 (cena 2 USD). Na co ještě čekat, že? 🙂

  2. Pingback: Raspberry support board – OK1UHU's corner

Leave a reply

required