NanoX2015

NanoX-S88-2015 na dvouvrstvové desce

Toto není povídka od pánů Šimka a Grossmanna, jen jsem se inspiroval jejich názvy. Není to ani odborný nebo populárně naučný článek o výrobě dps, ale ani povídka od autora tohoto webu. Je to pouze smutně humorný popis, co vše se může stát a zdržet službu, kterou poskytujeme našim zákazníkům.

Pro naše výrobky DIGI-CZ používáme dvě technologie výroby. Na začátku je vždy počítačový návrh. Používáme poměrně rozšířený editor Eagle. Výsledkem je soubor, který v příslušném formátu pošleme výrobci a pak už jen čekáme na desky. Pro jednodušší jednovrstvé desky využíváme službu jednoho pána v Praze – Strašnicích, desky vyrábí rychle, poměrně levně a celkem precizně. Obvykle tak do týdne. 

Čím dál víc desek je však složitějších a vyžadují profi dvouvrstvé spoje s prokovenými otvory a nepájivou maskou. Jejich výroba je o dost náročnější a v našich končinách i podstatně dražší. Cenu prodražuje výroba několika masek pro fotolitografickou cestu i ověřovací kusy. Proto jsem již před delším časem začal tyto desky posílat do výroby v jedné velké zemi na Dálném Východě. Cenově je to velmi výhodné (cca třetina toho, co podobná deska vyjde v ČR), neplatí se žádné poplatky za výrobu „filmů“, minimální množství a pod. Zejména v časech, když ještě „naši“ experti z Národní banky neusoudili, že se máme moc dobře, byly desky doslova „za hubičku“. Z času na čas je dokonce i poštovné zdarma. Prostě, přes webové rozhraní nahrajete soubory, prohlédnete si je v prohlížeči, zaplatíte a za pár dnů vidíte na webu podací číslo, pod kterým byla zásilka odeslána. A zbývá už jen čekat, až zazvoní pošťák … To je nejdelší část, doručení trvá od 10 do 30 dnů a nelze předem zjistit, kdy to bude. Vidíte jen informaci, že zásilka byla odeslaná přes Singapúr do ČR. Až když dorazí do Prahy, můžete ji dále sledovat přes celnici (prochází bez poplatků) až k vašim dveřím. Samozřejmě, pokud spěcháte, za příplatek je možné rychlejší doručení. Ale doprava např. Fedex-em (5-7 dnů) stojí kolem 50 dolarů místo standardních 4-9 USD.

Proč to vlastně píšu? Po dvou letech dobrých zkušeností jsem za předešlý měsíc a kousek zažil tolik komplikací, které se snad standardně vyskytnou jednou za deset let (viz doc. Chocholoušek).

DIGI-CZ-033

Návrh desky DIGI-CZ 033

Nuže … Na začátku byl … jeden prototyp, postavený na samo-domo vyrobeném plošném spoji s drátovými propojkami. Software v procesoru byl odladěn, prototyp fungoval. Tak jsme se rozhodli, že vzhledem k ohlasu na webu, se pustíme do výroby více kusů. Plošný spoj jsem předělal na dvouvrstvový, přizpůsobený vhodné krabičce. Následoval export do formátu Gerber, který požaduje výrobce, odeslání, verifikace a platba. Za pár dní byly plošné spoje vyrobeny a odeslány do ČR. První komplikace nastala po příchodu do ČR. Zásilce bylo přidělené české podací číslo, prošla celnicí a „tracking“ České pošty ukázal, že v třídírně v Praze-Malešicích byla naložena do poštovního vozu. Do večera téhož dne nepřišla, zato se na webu objevila informace, že adresát nebyl zastižen (což nebyla pravda) a zásilka byla uložena na místní poště. Ale v poštovní schránce žádný oznam o uložení nebyl. Na poště však zásilka ráno byla a podle podacího čísla zjištěného z webu mi ji vydali. Až další den s běžnou roznáškou pošty mi přišlo oznámení o uložení zásilky. Pošťák, který nám běžně doručuje balíky z centrální balíkové pošty, mi řekl, že předešlý den měl náhradní volno a zastupoval ho kolega. No, pokud pod zastupováním rozumíme to, že zásilky zavezl na místní poštu i s oznámeními o uložení a vůbec se nenamáhal s doručením, pak to asi pravda bude. Ještě štěstí, že ten „regulérní“ pošťák je svědomitý a tohle nedělá. To jsem ještě netušil, co bude následovat …

noname-pcb

Nechtěný dáreček

Ale problém s dodáním byl jen začátek. Zásilku jsem rozbalil a nestačil jsem se divit. Místo deseti kousků desek podle mého návrhu na mne vyskočily maličké destičky, cca 2 x 3 cm … Číslo na potisku desky odpovídalo číslu objednávky, na nálepce na zásilce bylo i označení souboru, tak jak jsem ho pojmenoval. Jen výsledem byl poněkud divný. Následoval mail na druhý konec zeměkoule … Naštěstí, i přes časový posun, odpověď byla velmi rychlá. Zdvořilá omluva, žádost o fotografii a po jejím zaslání další omluva a výběr ze třech možností: 1.) Vrácení peněz včetně poštovného; 2.) Kredit na nový výrobek (ve stejné výšce s malým zaokrouhlením nahoru) nebo 3.) Vyrobení nových desek a bezplatné zaslání stejným typem dopravy. Má volba byla výroba nových, ale s připomínkou, že čekat podruhé další 4 týdny je neakceptovatelné. Obratem jsem dostal odpověď, že chápou a pošlou zásilku Fedex-em. Za tři dny jsem dostal oznámení, že desky jsou vyrobené a byly odeslány. Když po cca 5 dnech nepřišly, zdvořile jsem se zeptal na „tracking number“, protože tentokrát to neprobíhalo v automatickém režimu. Obratem přišlo, ale byl jsem překvapený, že to bylo klasické číslo patřící zásilce Singapúrské pošty. Na další dotaz mi pracovník podpory Tom, který vše se mnou řešil, s velkou omluvou napsal, že to byla jeho chyba a zapomněl dát logistice instrukci, že to mají poslat expresně. No, to už opravit nešlo, tak jsem jen netrpělivě každodenně kontroloval „sledování zásilky“ na webu České pošty, dokud se neobjevila informace, že zásilka je v ČR. Kupodivu, nějak zapracovala Štěstěna a ze Singapúru to trvalo jen týden.

Ještě v době, když se řešila reklamace, jsem zadal výrobu další desky. Vše probíhalo standardně a podle podacího čísla odešla zásilka ze Singapúru ve stejný den, co desky vyrobené na základě reklamace. Také do Prahy dorazily ve stejný den. Jen mi bylo divné, že jedna dostala české podací číslo jako balíček, druhá jako doporučená zásilka. „Balíček“ mi přivezl už zmiňovaný svědomitý doručovatel balíkové pošty. Doporučená zásilka skončila na poště, jako nedoručená. Oznámení však ve schránce tentokrát bylo. Jestli listonoška zvonila nebo ne, už těžko dokážeme. Doma však pořád někdo byl.

Takže s velkým napětím jsem otevřel balíček, protože ten jednak měl číslo odpovídající reklamaci, jednak jsem měl zatím jen ten. Co myslíte, že v něm bylo? Kdo hádal, že opět destičky 2 x 3 cm, má u mne jednu zdarma … Tentokrát, snad jako omluva, jich bylo dokonce 18 ks. Když jsem do sebe nalil půl litru vody a zopakoval si seznam všech slov, které se ve škole neučí, začal jsem psát mail výrobci. Musel jsem vzít na pomoc internetový slovník, abych jasně vyjádřil, co si myslím, ale nebyl přitom zase moc vulgární. Tehdy jsem si všiml drobného detailu. Podací číslo sice odpovídalo tomu, co mi oznámili k reklamaci, ale pojmenování desek na nálepce se týkalo té druhé objednávky. Tak jsem netrpělivě utíkal na poštu, abych zjistil, co vlastně je v obálce s podacím číslem souvisejícím s novou objednávkou. A k mému překvapení tam byly … původně objednané a později reklamované desky. Alespoň, že se neprotáhla dodávka desek o dva měsíce. Takto je to sice také dvakrát po měsíci, ale pokaždé jiné dps. Pouze poněkud přeházená podací čísla v reportu.

Tak jsem poněkud opravil znění mailu a poslal další reklamaci. Mezitím nastal víkend, tak čekám, jak se k tomu dodavatel postaví. Asi mě jejich automatický systém zadávání objednávek z nějakého důvodu miluje a posílá mi pořád dizajnově sice velmi hezké, ale jinak mnou nepoužitelné desky. Kdyby k tomu poslali i popis, možné bych na tom mohl i zbohatnout … Jen tajně doufám, že ono známé Chocholouškovo „jednou – dvakrát – třikrát za deset let“ už skončilo. Možná mi někdo poradí, že výrobců je více. Ano, určitě. Ale doufám, že svou porci smůly jsem si již vybral a nadále bude dodavatel fungovat spolehlivě tak, jak jsem byl zvyklý.

Poznámka: První desky byly DIGI-CZ 033, druhé DIGI-CZ 034. Takže pokud jste si tyto obvody objednali a máte oprávněný pocit, že to trvá už dlouho, vězte, že chyba není u nás, ani u vás. Přesto se omlovám za všechny tvůrce.

Posted in: Elektronika.
Last Modified: 30 listopadu, 2016

One thought on “Jak jsem vyráběl plošný spoj aneb Doc. Chocholoušek a elektronika

  1. Bohouš Post author

    Jen pro doplnění. Nakonec jsem pro jistotu zvolil jiné řešení. Nechal jsem si zaplacenou částku připsat jako kredit a objednávku jsem zadal znovu. S jiným číslem a pro jistotu i s jiným názvem souboru. Takže jsem opět sledoval, jak deska prošla výrobou a dostala číslo doporučené zásilky. Za pár dní se objevila jako podaná a pak ještě nějakou dobu putovala do Evropy. Do Prahy dorazila 29.června, na celnici se nezdržela (cena pod limit) a 1.července mi konečně přišla. Dokonce ta správná deska (tedy 10 ks). Takže rychle osadit, otestovat a poslat zákazníkům, po dvou měsících čekání si zboží zaslouží … Takže i DIGI-CZ 034 je již k mání.

Leave a reply

required