CSNNa železnici (a nejen na ní) se denně setkáváme s množstvím zákazů a příkazů. Kdysi to byly zejména různé smaltované cedule, od šedesátých let pak jejich barvy, provedení i velikost stanovily normy ČSN, později pak EN.  Neměly by chybět ani na modelové železnici.

V měřítku 1:120 jsou tyto tabulky tak titěrné, že bez lupy těžko přečteme, co je na nich. A to samozřejmě musí být kvalitně vytištěné. To nám trochu zjednoduší situaci a často postačí, když máme jen několik tabulek různých barev a jejich obsah nás už trápit nemusí. Jako vzor jsem si vybral čtyřnásobnou tabulku obvyklou na elektrických zařízeních. 

Abych zachoval co nejlepší věrnost, nejdřív jsem tabulky oskenoval, poté převedl do vektorového formátu, vyhladil a zmenšil na velikost 1:120. Samozřejmě, znásobil jsem jejich počet, takže vytištěním jednoho souboru budete mít tabulek na několik modulů nebo kolejišť.

Velmi často používám jen jednu nebo dvě části, podle situace. Názorně je to vidět na fotografiích v článku o drážních stavbách (http://www.masinky.info/2012/07/depo-stavedlo/). Tabulka „Nehas vodou …“ na dveřích stavědla může být chápána jako „Vstup zakázán“ 🙂 . Stejné tabulky jsem využil také v interiéru Hektora, ty jsou však přímo součástí vystřihovánky.

Pro zájemce jsou tyto tabulky v měřítku 1:120 ke stažení:

ve formátu Corel Draw X5  nebo Corel Draw verze 9

ve formátu pro Adobe Reader .

vn1vn2Pro příznivce elektrifikovaných tratí jsem přidal ješte dvě tabulky, které jsou prakticky na každém sloupu trakčního vedení. Obě mají stejný text „Vysoké napětí – životu nebezpečno!“ a liší se jen barevným provedením. Starší červeno-bílá bývala převážně smaltovaná, později se začala používat žlutá, což byla podle ČSN předepsaná barva pro výstražné tabulky.

Pro zájemce jsou tyto tabulky v měřítku 1:120 opět ke stažení:

ve formátu Corel Draw X5  nebo Corel Draw verze 9

ve formátu pro Adobe Reader .

Pro přátele velikosti H0 jsou všechny výše uvedené typy souborů ve velikosti 1:87 v jednom zip souboru.

Leave a reply

required