Jak jsem se již zmínil v předešlém článku, došlo k dost velkému skluzu ve stavbě. Zejména nebyl prostor pro stavbu. To se už podařilo vyřešit a tak jsem mohl začít. Jako první přišlo na řadu depo, které bude oddělitelné od zbytku kolejiště. Rozhodl jsem se tak proto, že se jedná o relativně samostatnou část, s množstvím drobných mechanizmů a staveb. Navíc na něm můžu vyzkoušet některé postupy, které jsem doposud nepoužíval.

Segment depa má vlastní samostatné nohy a k hlavní části kolejiště, které bude zavěšená na stropě, se po jeho spuštění prostě přistaví a propojí mechanickým zámkem. (Je však ještě možné, že nakonec bude mechanicky spojen se zbytkem a zvedet a spouštět se bude vcelku.) Jeho rozměry jsou 93 x 85 cm, částečně (na ploše asi 15 x 85 cm) bude překrývat „nulovou úroveň“ (tedy základní výšku, na které bude hlavní nádraží). Hlavní částí modulu bude točna vlastní výroby se 14 kolejemi. Polotovar jsem kdysi zakoupil na Aukru, ale zůstal z něho jen bazén a kostra mostu. Vše ostatní jsem předělal. Točna bude mít digitálně ovládaný pohon podle Jindry Fučíka.  Dále zde bude rotunda Auhagen pro 5 stání (doplněné vnitřní i vnější osvětlení, otvírání vrat pomocí serv), další remíza – dílna pro dvě lokomotivy, zauhlování s výtahem z leptu Třmínek, pískování vlastní konstrukce, popelová jáma (Třmínek), vodárna, odstavné koleje pro lokomotivy a zbrojení naftou – opět Třmínek. Doplněné budou různé mechanizmy, které se v depu obvykle nacházejí (úzkokolejka na uhelné a popelové vozíky, jeřáby, pásové dopravníky, trafostanice a další). Bude zde také několik ranžírek – seřaďovacích návěstidel, výkolejka a za rotundou odstavná kolej pro nehodový vlak. Pokud jde o epochu – přibližně 70. léta 20. století. Končící, ale ještě používaná pára v kombinaci s naftou. 

Následující obrázky dokumentují počáteční kroky. Začal jsem samozřejmě konstrukcí rámu. Materiál – překližka tl. 8 mm. Základní deska o rozměrech 93 x 85 cm je ze stejného materiálu. Na ní je vrstva Mirelonu o tloušťce 6 mm, která má tlumit hluk a rezonanci překližky. I když v depu se jezdí krokem a příliš velký hluk zde vznikat nebude. Hlavně bude potřebné utlumit pohon točny, což bývá problém téměř u všech modelů. Motor s převody bude upevněn pružně a ve výsledku bude uzavřen do obalu ze styroduru.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po přenesení základního půdorysu následovalo vyříznutí otvoru pro bazén točny a popelovou a montážní jámy. Byl osazen bazén točny a cvičně přiložena i kostra rotundy. Příjezdové koleje a dvoumístná remíza jsou již na definitivních pozicích, ale koleje ještě nejsou přilepené.

IMAG0295_large2depo-zhlavi

Další obrázky již naznačují, jak to bude ve skutečnosti vypadat na povrchu. 

IMAG0520IMAG0521

Ale nejen na povrchu – i na spodní straně něco přibylo – konkrétně detektory obsazení kolejí. Kolem motážních jam je vidět vývody ze zabudovaných LED, které budou osvětlovat montážní jámy zevnitř (pokud člověk ví, že je tam má hledat).

IMAG0523A na zatím posledníchobrázcích je momentka ze stavby popelové jámy, šturec u popelové jámy a detail dna točny s mostem (schází boky bazénu, které jsou již vlepeny v základní desce) .

depo-popeljama

sturec-popel-jamadepo-tocna

5 thoughts on “Konečně stavím

 1. sidlo

  Na obrázku spodní pohled jsou vidět vodiče připojené do detektoru obsazení (doufám že jsem to uhádl). Vypadá to jako by lanka byla zakončena krimplovacím kolíkem. Je to tak, nebo je tam jenom štítek s číslem vodiče?

  1. Bohouš Post author

   Všechno je pravda. Je to detektor obsazení a lanka jsem skutečně zakončil krimpovací dutinkou, aby se poměrně tenké lícny pod šroubkem neponičily. Navíc, štítky s čísly vodičů jsou tam také.

 2. sidlo

  Na ty dutinky používáte krimpovací kleště nebo jen obyčejné kombinačky? Ono těch dutinek do různých konektorů je dost druhů a kupovat speciální kleště na všechno bude značně neekonomické.

Leave a reply

required