Obr. 1 – Programátor Microchip PICkit 3

Už hodně let pro programování mikroprocesorů Microchip PIC různých sérií používám programátor PICkit 3. Dlouhodobě jsem s ním spokojen. Já ho koupil originál ještě z Irska za cca 70 euro, u nás ho lze získat za necelých 2000 Kč, nebo na eBayi za ceny od 10 do 90 dolarů. (Ty první jsou klony z Číny, ale dost často pracují spolehlivě.) Podrobný popis lze najít na stránkách výrobce, leták pro rychlé seznaámení je zde. Tento programátor používá protokol ICSP (In-Circuit Serial Programming) a má výstupy, umožňující programování přímo na osazené desce. Toto lze využít i u mnoha výrobků DIGI-CZ.

Někdy, zejména při výrobě více kusů obvodů, je vhodné programovat procesory ještě před osazením do finálního obvodu. Na tento účel se nejlépe hodí patice ZIF (Zero-In Force), tedy patice s nulovou vkládací silou (obr.2). Existuje jich mnoho druhů, od různých výrobců. Nejznámější jsou typy od výrobceTextool, které jsou patentované a spolehlivé (a taky přiměřeně dražší). Samozřejmě, z Číny lze podobné koupit levněji. Poměrně kvalitní (a také drahé) kdysi vyráběla i Tesla.

 

 

Obr. 2 – Patice Textool ZIF

Při programování jednočipových mikropočítačů Microchip PIC narážíme však na problém, že jsou vyráběné v řadě pouzder od šesti až po čtyřicet i vícepinové. A dost často s různým vyvedením programovacích pinů. Já nejčastěji používám pouzdra DIL8 až DIL20, v nich jsou totiž pouzdřeny procesory, které se nejvíce hodí pro využití v železničním modelářství. Na trhu je k dispozici více typů adaptérů, které mají na jedné straně přívod ICSP a jsou osazeny univerzální paticí ZIF (nejčastěji 40 nebo 28 pinovou). Pro ilustraci uvádím dva odkazy: první, druhý.  Původně jsem si vyrobil jsem na kousku univerzální destičky s plošným spojem jednoduchý přípravek. Viz obr. 3. Pro propojování jsem používal obrázek ze stránky Picprojects. Adaptér pracoval spolehlivě několik let, ale už mne přestalo bavit pořád přehazovat propojovací kablíky. Občas jsem některý zapojil špatně a pak hledal chybu. Navíc, nějak jsem přestal důvěřovat kvalitě propojů pomocí kablíků, překáží při vkládání a vyndavání procesoru a může dojít k jejich povytažení.

 

Návrh

 

Obr. 3 – Původní adaptér

Začal jsem uvažovat o výrobě desky, kde by propojování bylo více přehledné, něco na tento styl. Navrhl jsem si desku, která navíc měla konektor nejen pro PICkit, ale i pro programátor Asix Presto (občas ho také používám). Ale deska se mi zdála nepraktická – moc velká -14 cm na šířku –  a i když přehlednější, přece jenom chybu při propojování jumperů lze udělat i zde. (Obr. 4).

 

Obr. 4 – Návrh univerzálního adaptéru

Nakonec, krátce před odesláním do výroby, jsem se rozhodl pro jiné řešení. Usoudil jsem, že nejlepší bude vyrobit samostatné adaptéry s pevně zapojenými propoji. Místo přepojování kablíků nebo jumperů se jen vymění celý adaptér a připojí na PICkit. Podle popisu mi vycházelo šest adaptérů, když jsem vyloučil typ s paticí DIL28, který jsem ještě v životě nepotřeboval, zůstalo jich pět (nakonec, na DIL28 můžu použít dosavadní adaptér). To se mi zdálo moc. Proto jsem navrhl řešení, že vždy dvě skupiny typů se stejným zapojením budou využívat jednu desku s jednou paticí ZIF (ty jsou nejdražší prvek), jen se budou vkládat pokaždé z opačné strany. Na desce jsou dva konektory pro připojení PICkit, nebo kablíku se signály ICSP, takže k záměně nemůže dojít (resp. pokud dojde, vůbec nic se nestane).

Obr. 6 – Adaptér C-D pro 18 – 20 pinové procesory

Obr. 5 – Nové adaptéry (vlevo je pro ilustraci ZIF14 místo ZIF16)

Procesor se vždy vloží do nejbližší pozice k danému konektoru. Vše je přehledně vyznačeno na popisu desky. Už jen jako bonbónek navíc jsem přidal LED (odpojitelnou jumperem) indikující přítomnost napájecího napětí a správný konektor a všechny vývody patice jsou též vyvedeny na hřebenový konektor vedle ZIF patice. První adaptér v poloze A umožňuje programovat PIC12F629, 675, 683, 1822, 1840, v poloze B pak PIC10F200, 202, 204, 206, PIC10F220, 222, 224, 226, PIC10F320, 322. Použita je patice ZIF16, takže obvody (jsou všechny ve velikosti DIL8) nemají žádný společný pin a teoreticky by mohly být v patici současně.

Na druhé desce je použita patice ZIF20, do pozice C vkládáme obvody v pouzdru DIL18 – tj. PIC16F84 a 84A, 16F627, 628, 627A, 628A, 648A, 16F88, 16F1826 a 1827. Do pozice D pak vkládáme pouzdra DIL14 – tj. PIC16F684, 688, 1823, 1824, 1825  a v pouzdrech DIL20 obvody PIC16F685, 687, 689, 690 a 18F14K50. (Mimochodem, v pozici D je možné bez jakéhokoliv problému programovat i všechny obvody uvedené u pozice A – mají stejné rozložení pinů.)

 Na obr. 7 je osazení a potisk desky (kliknutím se obrázky zvětší). Desky jsou vyrobeny společně, uživatel se může rozhodnout, zda je nechá spolu, nebo rozdělí na dvě části (Já jsem je rozdělil, lépe se s nimi manipuluje – viz obr. 6). Pokud má někdo obavy, že dvě patice ZIF jsou příliš velký náklad, doporučuji stránku Hezký den, obě patice jsou tam k dispozici po 60 Kč. Zbytek jsou haléřové položky. Desky se na programátory PICkit 2 nebo 3 připojují přímo (obr.6), na programátor Presto je potřebný kousek kablíku, nebo redukce ze dvou konektorů (má jeden vynechaný pin v patici).

Pozn. Vzhledem k tomu, že mi zbylo pár desek plošných spojů, můžu je zájemcům (jednorázově, do vyčerpání těch pár kousků) nabídnout za ofrankovanou obálku a 40 Kč.

 

Obr. 7 – Osazení a potisk desky

 

Posted in: Elektronika.
Last Modified: 10 ledna, 2018

3 thoughts on “Programovací adaptér ZIF pro PIC

 1. Jan Vala

  Dobrý den
  měl bych zájem o DPS pro programovací adaptér ZIF pro PIC,
  pokud jsou příslušné DPS ještě na prodej.
  Předem děkuji za informaci

 2. Bohouš

  Poslední kousky dps byly dodány zájemcům, další již nejsou. Mohu poskytnout pouze výkres v Eagle nebo výrobní Gerber-soubory.

Leave a reply

required